• ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΦΕ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

7 Φεβρουαρίου 2024 από
2 3

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024, το σχολείο μας υποδέχτηκε τον υπεύθυνο του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Ηλιούπολης κ.  Παναγιώτη Λάζο, για ένα ταξίδι στον κόσμο της Φυσικής και της Χημείας, παρέα με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε και ΣΤ τάξης.  Τα παιδιά παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε μια σειρά πειραμάτων για τον ήχο, το φως, τον ηλεκτρισμό και όχι μόνο, με τη χρήση κυρίως καθημερινών υλικών, καλύπτοντας  ενότητες από την ύλη του μαθήματος «Φυσικά» της Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού. Οι μικροί επιστήμονες έπαιξαν  μουσική με ποτήρια ή άδεια μπουκάλια, είδαν απρόσμενα χρώματα, έμαθαν διασκεδάζοντας και διασκέδασαν μαθαίνοντας. Η δράση πραγματοποιήθηκε στον χώρο του Γυμναστηρίου με τον κατάλληλο εξοπλισμό που διατέθηκε από το Εργαστηριακό Κέντρο.

Η εξαιρετική δράση ενθουσίασε μαθητές, μαθήτριες κι εκπαιδευτικούς!!!

5 1
4 1