• «ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ»: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

3 Φεβρουαρίου 2024 από

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024, υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το  Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Γενικής Γραμματείας Συντονισμού Διαχείρισης Αποβλήτων (ΓΓΣΔΑ) του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού «ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ», για τους μαθητές και τις μαθήτριες της  Δ  και Ε τάξης.  Σκοπός του προγράμματος ήταν  οι μαθητές/τριες να ενημερωθούν και  να ευαισθητοποιηθούν  σε θέματα διαχείρισης απορριμμάτων και ανακύκλωσης, με έμφαση στη Διαλογή στην Πηγή.  Ο ολυμπιονίκης της πετοσφαίρισης Βασίλης Κουρνέτας (5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004), ο οποίος  διατέλεσε για χρόνια πασαδόρος της Εθνικής Ομάδας Πετοσφαίρισης με πολλές διεθνείς συμμετοχές κι επιτυχίες, παρουσίασε το πρόγραμμα εξηγώντας στα παιδιά πως, όπως στον αθλητισμό θέτουμε στόχους και βήμα βήμα, συνεργατικά, προχωράμε στην υλοποίησή τους και τελικά στην επιτυχία, έτσι και στον τομέα του περιβάλλοντος μπορούμε να κάνουμε το ίδιο. Τα παιδιά συζήτησαν μαζί του κι ενημερώθηκαν για τον τρόπο διαλογής των απορριμμάτων, την ανακύκλωση χαρτιού και λοιπών ανακυκλώσιμων υλικών και για τα επακόλουθα οφέλη αυτών των ενεργειών. Τέλος, με χαρά συμμετείχαν σε βιωματικό παιχνίδι σχετικό με τη χρήση του κίτρινου και μπλε κάδου.

κουρνέτας 1